ATMEGA644-20AU RoHS
Dorukan Stok No
DRK-7291
Fiyat
Havale
372,39 TL (%3,00 havale indirimi)
   8-bit
Microcontroller with 64K Bytes In-System Programmable Flash
    High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
     Advanced RISC Architecture
        – 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
        – 32 x 8 General Purpose Working Registers
        – Fully Static Operation
        – Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
     High Endurance Non-volatile Memory segments
        – 64K Bytes of In-System Self-programmable Flash program memory
        – 2K Bytes EEPROM
        – 4K Bytes Internal SRAM
        – Write/Erase cyles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
        – Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C
        – Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits In-System Programming by On-chip
          Boot  Program True Read-While-Write Operation
        – Programming Lock for Software Security
    JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
        – Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
        – Extensive On-chip Debug Support
        – Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
    Peripheral Features
        – Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
        – One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
        – Real Time Counter with Separate Oscillator
        – Six PWM Channels
        – 8-channel, 10-bit ADC Differential mode with selectable gain at 1x, 10x or 200x
        – Byte-oriented Two-wire Serial Interface
        – One Programmable Serial USART
        – Master/Slave SPI Serial Interface
        – Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
        – On-chip Analog Comparator
        – Interrupt and Wake-up on Pin Change
    Special Microcontroller Features
        – Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
        – Internal Calibrated RC Oscillator
        – External and Internal Interrupt Sources
        – Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby and Extended
    I/O and Packages
        – 32 Programmable I/O Lines
        – 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad QFN/MLF
    Speed Grades
        – ATmega644V: 0 - 4MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10MHz @ 2.7 - 5.5V