KFS140-FA RoHS
Dorukan Stok No
DFGJYIT61
Fiyat
Havale
1.365,42 TL (%3,00 havale indirimi)
  Capacitive Polymer Humidity Sensor
    Humidity range: 0 ... 100% relative humidity
    max. Dew point: +80°C
    Temperature range: -80 .. +150 °C
    Capacitance: 140 pF ±40 pF (at 23 °C and 30% r.H.)
    Rate of rise: 0.25 pF / %r.H.
    Tan d: < 0.01
    Hysteresis: < 1.5% r.H.
    Response time: < 1s Nominal
    Frequence range: 1 ... 100 kHz
    max. evaluation voltage: < 12 Vpp ~
    Signal waveform: AC voltage (without DC-component)
    Dimensions: 3.81 x 5.0 x 0.4 mm
    Connection: PTFE isolated Cu/Ag-wires Ø 0.4 x 19.5 mm, RM 2.54 mm