MCP101-450DI/TO
16,35 TL
0 Puan / 0 Yorum
Kategori
Marka
Dorukan Stok No
DRK-3142-2
Fiyat
Havale
15,86 TL (%3,00 havale indirimi)
    Microcontroller Supervisory circuit
                 with Push-Pull Output
   The MCP101 is a voltage supervisory device
   designed to keep a microcontroller in reset
   until the system voltage has reached the
   proper level and stabilized. It also operates
   as protection from brown-out conditions when
   the supply voltage drops below a safe operating
   level. MCP101 has a CMOS Push-Pull output
   with Active High RESET and is available in a
   choice of seven different trip voltages.
   Manual Reset  : No
   Watchdog Timer  : No
   Typical Reset Pulse Width (ms)  : 350
   Reset Type  Active : High
   Typical Supply Current (uA)  : 45
   Vcc Range Min (V)  : 1.0
   Vcc Range Max (V)  : 5.5
   Output  : CMOS Push-Pull
   Temp Range Min. (°C) : -40
   Temp Range Max. (°C) : +85
   Nominal Reset Voltage (V)  : 4.37V
   Vdd Trip point : 4.25V to 4.50V